Офіційний сайт Молочанської міської ради Запорізької області

Розділи

Календар

« Квітень 2024 »
Пн 1 8 15 22 29
Вт 2 9 16 23 30
Ср 3 10 17 24  
Чт 4 11 18 25  
Пт 5 12 19 26  
Сб 6 13 20 27  
Нд 7 14 21 28  

Пошук

Історія рідного краю

Місто Молочанськ Токмацького району Запорізької області

Місто Молочанськ засновано у 1804 році німцями переселенцями. Спочатку його назва була Гальбштадт, що в перекладі з німецької означає «напівмісто». Засновниками була 21 менонітська родина фламандського походження з Пруссії. Поселення входило до складу Молочної колонії і лежало на східному березі ріки Молочна.

У 1816 р. Гальбштадт став адміністративним центром Молочної колонії. Менонітами було створено та працювали малі мануфактури та цехи: броварня, водяний млин, фабрика з пошиття одягу, фарбувальна майстерня, горілчаний цех; на півночі містечка висадили плантацію дерев, розвивалось фермерське господарство.

Менонітська громада дбала про отримання громадянами освіти.

У 1835 р. була заснована середня школа. У 1895 році в центрі міста збудована нова будівля середньої школи. Спочатку навчання проводилось у початковій та середній школах, згодом було створено педагогічний коледж, жіноча школа (1882 р.), школа медичних сестер Моріа (1909р.), торгівельна школа.

У 1842 року Йоганн Корніс, голова Аграрного Товариства, заснував у Гальбштадті промислову зону. Запрацювали два великі млини на паровій тязі, три фабрики оцту, фабрика виготовлення крохмалю, млин для вівса, дві майстерні з виготовлення кахлів, два олійні преси, типографія, дві великі фабрики з виготовлення сільськогосподарського обладнання, автомобільне торгівельне представництво, з’явилась кредитна спілка.

У 1913 році було завершено будівництво залізничної колії, проведена електрифікація містечка. Стрімкий промисловий та економічний розвиток містечка привів до демографічних змін і вже у 1917 році більшість мешканців були українці, меноніти становили 1/3 частину населення.

У роки війни з Німеччиною (1915 р.) місто перейменували у «Молочанськ». Спочатку місто було волосним центром, до його складу входило 200 населених пунктів.

У 1939 році Молочанськ віднесено до Велико – Токмацького району. У роки Великої Вітчизняної війни місто було напівзруйноване. Поступово відбудовувалися будинки та підприємства, були відновлені та розвивались сфери діяльності:

- харчова промисловість (Молочанський молочноконсервний комбінат, Молочанський пивзавод, олійниця, елеватор);

- садівництво (Молочанський плодорозсадник);

- тваринництво і племінна справа (Молочанське племпідприємство);

- деревообробна промисловість (Молочанський меблевий комбінат).

У теперішній час місто Молочанськ – це місто районного значення, яке розташоване в південній частині Токмацького району на березі річки Молочна, на відстані 12 км від міста Токмак, 16 км. від автошляху Харків – Сімферополь. Через місто проходить залізничний шлях, територіальна автодорога Дніпропетрорвськ-Василівка-Покровське-Гуляйполе-Токмак-Мелітополь. Місто займає площу 0,854 тис. га, має 54 вулиці, 6 провулків, 2275 індивідуальних житлових будинків, 38 багатоквартирних житлових будинків. Центральна вулиця має назву «Шевченка», має протяжність 4,6 км., на ній розташовано міський будинок Культури, спортивна школа, магазини, дитячий санаторій, лікарня. Місто забезпечено природним газом, має 5 артезіанських свердловин, які постачають питну воду.

День міста Молочанськ святкується 21 вересня. 

Збереглися пам’ятки архітектури міста Молочанськ:

Приватна жіноча гімназія, м.Молочанськ, вул. Рози Люксембург, 17а 

Будівля жіночої школи побудована в 1905р. на кошти німецьких колоністів. Одноповерхова, цегляна, на високому цоколі. Фасад підкреслюється двома виразними ризалітами у стилі голландського псевдо-бароко.

У 2000 р. будинок викупила некомерційна канадська організація і будівля після ремонту набула первісного вигляду. В даний час у будинку розміщується Менонітський центр.

Німецька школа, м.Молочанськ, вул. Шевченко, 110

Будівля школи (училища) побудована в кінці 19ст. на кошти німецьких колоністів і частково – земства. Одноповерхова, цегляна, на високому цоколі, фасад оформлений колонами. Будівля зберегла первісний вигляд.

В даний час в будівлі розміщується міський будинок культури.

Будинок муніципалітету, м. Молочасньк, вул. Шевченка,108 

Медичне училище, м.Молочанськ, вул.Садова, 18

Будівля побудована в 1912р. на кошти німецьких колоністів. Двоповерхова, цегляна, на високому фундаменті. Фасад споруди є прикладом декорування у стилі модерн. В училищі готували фельдшерів та акушерів для німецьких колоній. В даний час будівля переобладнана під 8-квартирний житловий будинок, перебудований дах та ліквідовано мансардні вікна.

Млин, м.Молочанськ, вул.Лугова, 83

Збудований у другій половині 19ст., заввишки семиповерхового будинку, цегляний, дах двосхилий під шифером, будинок зберіг первісний вигляд. Головна деталь декору – коло, що символізувало тему промисловості. Відомий як найвищий серед млинів, які споруджені менонітами у Росії.

До 2011 року в будівлі розміщувався консервний цех молочноконсервного комбінату. В даний час власником будівлі являється ТОВ компанія «Хідролекс лімітед».

Бюджетній сферіа міста представлена закладами освіти: дошкільний навчальний заклад «Тополька», дошкільний навчальний заклад «Ромашка», Молочанський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-гімназія», Молочанська загальноосвітня школа I-III ступенів, Молочанська дитячо-юнацька спортивна школа, Молочанська дитяча школа мистецтв, комунальний заклад «Молочанська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» ЗОР, державний навчальний заклад «Молочанський професійний аграрний ліцей»;

закладами охорони здоров’я: комунальний заклад «Молочанська районна лікарня» Токмацької районної ради, комунальний заклад «Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги» Токмацької районної ради, комунальна установа «Молочанський дитячий санаторій» ЗОР, комунальна установа «Молочанська психіатрична лікарня» ЗОР, аптека «Пігмаліон».

У місті працюютьорганізації та підприємства: сектор пенсійного забезпечення Токмацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, Молочанське відділення поштового зв’язку, ТВБВ АТ «Ощадбанк», 8 підрозділ державної служби з надзвичайних ситуацій України в Запорізькій області, відділення поліції, ПрАТ «Плодорозсадник Молочанський», ПрАТ «Міжрайплемпідприємство» ТОВ «АРТ ПРОМ», ТОВ «Вілтек», ТОВ «Альянс Ойл Україна.

Комунальні послуги населенню надає комунальне підприємство «Громада Молочанської міської ради».